Making Democracy Work

Your Elected Officials

for residents of Abington, Cheltenham, Jenkintown, Rockledge, Springfield and Upper Dublin

How to contact your elected representatives from federal to municipal level - for residents of Abington, Cheltenham, Jenkintown, Rockledge, Sprginfield and Upper Dublin in Montgomery County.

FEDERAL:

PRESIDENT: DONALD J. TRUMP (R) '20

The White House, 1600 Pennsylvania Ave., Washington, D.C. 20500

White House Comment Lines: 202-456-1111, 202-456-1414

Website: http://www.whitehouse.gov

UNITED STATES SENATOR:

PATRICK J. TOOMEY (R) '22

248 Russell Senate Office Bldg., Washington, D.C. 20510

Phone: 202-224-4254

Fax: 202-228-0284

US Custom House, 200 Chestnut St., Suite 600, Philadelphia, PA 19106

Phone: 215-241-1090

Fax: 202-224-4442

http://www.toomey.senate.gov

UNITED STATES SENATOR:

ROBERT P. CASEY, JR. (D) '24

393 Russell Senate Office Bldg., Washington, D.C. 20510

Phone: 202-224-6324 - Toll Free: 866-802-2833

Fax: 202-228-0604

2000 Market Street, Suite 610, Philadelphia, PA 19103

Phone: 215-405-9660

Fax: 215-405-9669

http://www.casey.senate.gov

UNITED STATES REPRESENTATIVE:

4th Congressional District--includes all communities served by our League

MADELEINE DEAN (D) '20

129 Cannon House Office Building, Washington, DC 20515

Phone: 202-225-4731

115 East Glenside Ave., Suite #1, Glenside, PA 19038

Phone: 215-884-4300

Fax: 215-884-3640

https://dean.house.gov

STATE:

GOVERNOR:

TOM WOLF (D) '22

Office of the Governor

508 Main Capitol Bldg., Harrisburg, PA 17120

Phone: 717-787-2500 Fax: 717-772-8284

http://www.governor.pa.gov

STATE SENATOR:

4th District--includes all of Abington, Cheltenham, Jenkintown, Rockledge & Springfield

ARTHUR L. HAYWOOD III (D) '22

District office: 1168 Easton Road, Roslyn, PA 19001

Phone: 215-517-1434

Fax: 215-517-1439

10 East Wing, Senate Box 203004, Harrisburg, PA 17120

Phone: 717-787-1427

Fax: 717-772-0572

email: senatorhaywood@pasenate.com

http://www.senatorhaywood.com

STATE SENATOR:

7th District--includes all of Upper Dublin

VINCENT J. HUGHES (D) '20

District Office: 2401 North 54th Street, Philadelphia, PA 19131

Phone: 215-879-7777

Fax: 215-879-7778

Room 545, Main Capitol Bldg., Harrisburg, PA 17120-3007

Phone: 717-787-7112

Fax: 717-772-0579

http://www.senatorhughes.com/

STATE REPRESENTATIVE:

District 151 - includes part of Upper Dublin

TODD STEPHENS (R) '20

District Office: 515 Stump Road, North Wales, PA 19454

Phone: 215-368-5165

Fax: 215-368-5169

4A East Wing, PO Box 202151, Harrisburg, PA 17120-2151

Phone: 717-260-6163

http://www.reptoddstephens.com

STATE REPRESENTATIVE:

District 152 - includes part of Upper Dublin

THOMAS P. MURT (R) '20

District Office: 19 South York Road, Hatboro, PA 19040

Phone: 215-674-3755

Fax: 215-674-3021

410 Irvis Office Building, PO Box 202152, Harrisburg, PA 17120-2152

Phone: 717-787-6886

Fax: 717-782-2886

http://www.repmurt.com

STATE REPRESENTATIVE:

District 153 - Abington and part of Upper Dublin

BENJAMIN SANCHEZ (D) '20

District Office: 1175 Old York Road, Abington PA 19001

Phone: 215-517-6800

Fax: 215-517-6828

26A East Wing, PO Box 202153, Harrisburg, PA 17120-2153

Phone: 717-783-7619,

Fax 717-780-4754

email: repsanchez@pahouse.net

http://www.pahouse.com/Sanchez

STATE REPRESENTATIVE:

District 154 +Cheltenham, Jenkintown & Springfield

STEPHEN McCARTER (D) '20

District Office: 115 East Glenside Ave., Suite 8, Glenside, PA 19038

Phone: 215-572-5210

Fax: 215-517-1423

26B East Wing, PO Box 202154, Harrisburg, PA 17120-2154

Phone: 717-783-1079

Fax: 717-787-2713

email: repmccarter@pahouse.net

http://www.pahouse.com/McCarter/

STATE REPRESENTATIVE:

District 172 + includes all of Rockledge

KEVIN BOYLE (D) '20

District Office: 7801-A Hasbrook Ave., Philadelphia, PA 19111

Phone: (215) 695-1016

Fax: (215) 695-1028

226 Irvis Office Bldg., PO Box 202172, Harrisburg, PA 17120

Phone: 717-783-4944

Fax: 717-772-9917

email: repkevinboyle@pahouse.net

http://www.pahouse.com/Boyle

COUNTY:

MONTGOMERY COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS

Meetings: 1st and 3rd Thursdays, 10:00 a.m.

Suite 800, One Montgomery Plaza, Norristown, PA 19404

Mailing address: Court House, P.O. Box 311, Norristown, PA 19404-0311

Phone: 610-278-3020

Fax: 610-278-5943

http://www.montcopa.org

DR. VALERIE A. ARKOOSH '19, CHAIR email: val@montcopa.org

JOSEPH C. GALE '19 email: joe@montcopa.org

KENNETH E. LAWRENCE, JR. '19, VICE CHAIR email: ken@montcopa.org

LOCAL:

ABINGTON TOWNSHIP COMMISSIONERS

Meetings: 2nd Thursday, 7:30 pm

Abington Township Building, 1176 Old York Rd., Abington, PA 19001

267-536-1000

http://www.abington.org

Ward 1 STEVEN N. KLINE '19, V.P.

Ward 2 KEN BRODSKY '21

Ward 3 DREW ROTHMAN '19

Ward 4 JIMMY DIPLACIDO '21

Ward 5 WAYNE C. LUKER '19, PRES.

Ward 6 MIKE THOMPSON '21

Ward 7 STUART A. WINEGRAD '19

Ward 8 PEGGY MYERS '21

Ward 9 DENNIS C. ZAPPONE '19

Ward 10 JESSICA CARSWELL '19

Ward 11 JOHN L. SPIEGELMAN '19

Ward 12 MATT VAHEY '21

Ward 13 CAROL E. GILLESPIE '19

Ward 14 LORI A. SCHREIBER '21

Ward 15 THOMAS BOWMAN '19

Township Manager: RICHARD MANFREDI

Tax Collector: JAY BLUMENTHAL '21

ABINGTON SCHOOL BOARD

Meets: 2nd & 4th Tuesday, 7:30 pm

School District Administration Bldg., 970 Highland Ave., Abington PA 19001

215-884-4700

www.abington.k12.pa.us/board-of-directors

BRIAN ALLEN '21

SUSAN ARNHOLD '19, V.P.

DANIEL S. KAYE '19

RAYMOND McGARRY, ESQ. '21, PRES.

TRACY PANELLA '19

ADAM M. SHARE, ESQ. '21

JOSHUA STEIN, ESQ. '19

BARRY J. STUPINE '21

MICHELE R. TINSMAN '19

CHELTENHAM TOWNSHIP COMMISSIONERS

Meetings: 3rd Wednesday, 7:30 pm

Curtis Hall, 1250 Church Road, Wyncote, PA 19095

Office: 8230 Old York Road, Elkins Park, PA 19027

Township Building: 215-887-1000

http://www.cheltenhamtownship.org

Ward 1 DREW SHARKEY '19

Ward 2 BARON B. HOLLAND '21

Ward 3 BRAD M. PRANSKY '19

Ward 4 ANN L. RAPPOPORT '21, V.P.

Ward 5 DANIEL B. NORRIS '19, PRES.

Ward 6 MITCHELL ZYGMUND-FELT '21

Ward 7 IRV BROCKINGTON '19

Township Manager: BRYAN T. HAVIR

Finance Officer &Controller: NAPOLEON NELSON '21

CHELTENHAM SCHOOL BOARD

Meetings: 2nd Tuesday, 7:00 pm

Administration Building, 2000 Ashbourne Road, Elkins Park, PA 19027

215-886-9500

Superintendent's Office: 215-881-6300

email: schoolboard@cheltenham.org

http://www.cheltenham.org

DAVID COHEN '19

WILLIAM ENGLAND '21

JOEL FISHBEIN '19

JULIE HAYWOOD '19

PAMELA HENRY '21

CHRISTOPHER A. PENDER '21

JEAN McWILLIAMS '19

DANIEL SCHULTZ '21

KATE THOMSON '21

JENKINTOWN BOROUGH COUNCIL

Meetings: 4th Monday, 7:30 pm

Borough Hall, 700 Summit Ave., Jenkintown, PA 19046

215-885-0700

http://www.jenkintownboro.com

Mayor: ALLYSON DOBBS '21

Ward 1:

DEBORRA SINES-PANCOE '21, PRES.

KIMBERLY MCGLONN '21

MICHAEL GOLDEN '19

Ward 2:

CHRISTIAN SOLTYSIAK '21

CHARLES WHITNEY '19

MELISSA ASHTON YOUNG '19

Ward 3:

DAVID BALLARD '19

KIERAN FARRELL '21

RICHARD BUNKER, JR. '21 + V.P.

Ward 4:

JAY CONNERS '19

ANNE MacHAFFIE '21

JENNIFER LUGAR '19

Borough Manager: GEORGE LOCKE

Tax Collector: ELIZABETH D. WOLFF '21

JENKINTOWN SCHOOL BOARD

Meets: 3rd Monday, 7:00 pm

Community Room, 325 Highland Ave., Jenkintown, PA 19046

215-885-3722

http://www.jenkintowndrakes.org

NANCY W. CAMPBELL '19

MAYA CHEEK '21, PRES.

CARMEN EZZO '21, V.P.

GEORGE KOLB '19

TED MILLER '19

MEGAN O'BRIEN `21

CAROLYN RILEY '19

DR. STEPHEN SCHAPHORST '21

PATRICK WICKS '19

ROCKLEDGE BOROUGH COUNCIL

Meetings: last Monday, 7:30 pm

121 Huntingdon Pike, Rockledge, PA 19046

215-379-8572

http://www.rockledgeborough.org

Mayor: HAROLD PRAEDIGER '21

JAMES CAFFREY '21

BRIAN CORRIGAN '19

FRANK ENDERLE '21

PATTI KEHOE '19, V.P.

KAITLYN METZINGER '21

ROBIN MORRIS '19

MICHAEL PRAEDIGER '19, PRES.

Borough Manager: GRACE METZINGER

Tax Collector: ALBERT WARTMAN '21

Rockledge Borough is served by the Abington School District.

SPRINGFIELD TOWNSHIP COMMISSIONERS

Meetings: 2nd Wednesday, 7:30 pm

Administration Building, 1510 Paper Mill Road, Wyndmoor, PA 19038

215-836-7600

http://www.springfieldmontco.org

Ward 1 MICHAEL E. MAXWELL '19

Ward 2 JEFFREY T. HARBISON '21,PRES.

Ward 3 GLEN A. SCHAUM '19

Ward 4 PETER E. WILSON '21

Ward 5 BAIRD M. STANDISH '19, V.P.

Ward 6 JONATHAN C. COBB '21

Ward 7 EDDIE T. GRAHAM '19

Township Manager: DONALD E. BERGER, JR.

SPRINGFIELD SCHOOL BOARD

Meetings : 1st and 3rdTuesdays, 7:00 pm

Springfield Township High School, Freeze Lobby, 1801 Paper Mill Rd., Oreland, PA 19075

215-233-6000

http://www.sdst.org

KAREN TARATUSKI '21, PRES.

KATHERINE LEWIS SARSFIELD '19

BEN RAYER '19

GRETCHEN SLAPINSKY '19

JAMES TAYLOR '21

JEANNINE DEPAUL-NELSON '19

JOHN CHAPMAN '19

TAMEATA JORDAN '21

WALTER LAPIDUS '21

UPPER DUBLIN TOWNSHIP COMMISSIONERS

Meetings: 2nd Tuesday, 7:00 pm

Upper Dublin Township Building,

801 Loch Alsh Ave., Fort Washington, PA 19034

215 643-1600

http://www.upperdublin.net

Ward 1: LIZ FERRY '19

Ward 2: MEREDITH FERLEGER '19

Ward 3: GARY SCARPELLO '19

Ward 4: IRA TACKEL '21

Ward 5: REBECCA GUSHUE '19

Ward 6: RONALD FELDMAN '21

Ward 7: ROBERT McGUCKIN '19

Township Manager: PAUL LEONARD

Tax Collector: MICHAEL E. KLEIN

UPPER DUBLIN SCHOOL BOARD

Meetings: last Monday, 7:00 pm

Upper Dublin High School, 800 Loch Alsh Ave., Maple Glen, PA 19002

215-643-8800

http://www.udsd.org

ART LEVINOWITZ '19, PRES.

SARA JOHNSON ROTHMAN '19, V.P.

AMY FRANCEK '21

VANESSA GOOD '19

ROBERT KIM '19

JOAN RYDER LUDWIG '19

STANLEY J. ROPSKI '21

TITA SCHERPBIER '21

MARK SIROTA '21